Niedziela, 18:56. Zimno

Piękny, słoneczny, chociaż bardzo wietrzny dzień

Bardzo wieje

Grzejniki ledwie ciepłe

Poszłam na kije. Bez czapki. Przewiało mnie i to bardzo, ale za to w głowie się trochę przejaśniło.

Na stronie Laboratorium Psychoedukacji przeczytałam fragment wypowiedzi Bogdana de Barbaro:
„- Dotknęła pani ważnego wątku: czy samo rozumienie swojego problemu prowadzi do zmiany? Dzisiaj uważa się, że oprócz wglądu potrzebne jest jeszcze coś, co nazywamy korektywnym doświadczeniem emocjonalnym. Jeśli, dajmy na to, zrozumiałem, że boję się szefa, bo bałem się ojca, powinno dojść do sytuacji, które pozwolą pokonać ten lęk. Np. klient będzie na sesji bardziej śmiały i okaże się, że terapeuta – który symbolizuje ojca, szefa, władzę – nie jest taki groźny. Albo w życiu: spróbuje być asertywny wobec szefa i przekona się, że nic złego nie nastąpi.
- Jak to możliwe, że zmiana zachowań w stosunku do terapeuty zmieni zachowania w stosunku do szefa? Gabinet terapeuty jest miejscem bardziej bezpiecznym niż gabinet przełożonego.
- Z jednej strony – to rzeczywiście bezpieczne warunki. Z drugiej – to relacja szczególna, choćby dlatego, że w terapeucie widzi się ważne figury z przeszłości. Aplikowanie w życiu tego, co się wydarza w gabinecie, jest istotną składową procesu poprawy.(…)
- Da się od terapii uzależnić?
- Od terapii i od terapeuty. Więź z nim może na pewnym etapie leczenia mieć znamiona uzależnienia, a za tą zależnością kryje się zależność od rodzica. Ważnym elementem terapii jest wspólny namysł nad tą zależnością, a sztuką terapeutyczną – jej rozwiązanie.
profesor Bogdan de Barbaro w rozmowie z Kaliną Błażejowską”

Tak jest

Im bardziej ośmielam się przed terapeutą, tym bardziej przenoszę to do codziennego życia. Mam więcej śmiałości wobec przełożonych.

Mówię do B na ty, ale nie mam śmiałości mówić mu po imieniu.

Jeszcze nie mam śmiałości.

A to z dzisiejszego spaceru

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>